Bu ASK burada biter

Bir dönem fırtına gibi esen ask.com arama motoru Yahoo, Bing ve Google gibi büyük rakiplerine karşı direnemeyerek pes etti!

1996’da kurulan California’lı arama motoru Ask rakiplerine boyun eğerek artık web tabanlı arama hizmeti vermeyeceğini açıkladı. Şirket online soru-cevap servislerine yoğunlaşmak için arama teknolojileri geliştiren 130 mühendisini işten çıkardı. Ask’in başkanı Doug Leeds’in yaptığı açıklamaya göre Çin ofisi de kapatılıyor.

Ask.com 2005 yılında InterActiveCorp tarafından 1.85 milyar dolara satın alınmıştı. Wikipedia‘ya göre şirket şu an yılda 227 milyon dolar brüt kâr elde ediyor.

SiteTakip ile sitelerinizi takip edin

Webmasterlar için Google, Yahoo, Dmoz önemli kavramlardır, çünkü gelecek ziyaretçiler çok çok çok büyük bir oranda bu siteler sayesinde internet sayfamıza ulaşırlar. Biz webmasterlarda biraz tatlı dilimizi biraz paylaşma hevesimizi kullanarak bu ziyaretçileri sadık bir üyemiz haline getirebiliriz :). Şu an bahsedeceğim olayda tam bu noktaya el atıyor.

Bütün webmasterların yaptığı gibi bende arama motorlarında üst sırada çıkmak için binbir takla atıyorum, seo taktikleri uyguluyorum ama bu taktiklerin sonucunu görmek için günlük olarak her kelimeyi google’da aratmayı bi yana bırakın Free Monitor for Google programını her bilgisayar açılışında açıp aramaları yapmasını beklemekten üşeniyorum :).

Benim gibi üşengeçlerin çok işine yarayacağını bu siteye http://www.sitetakip.net/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu servisin özelliklerini soracak olursanız sitenizin pagerankını, google ve yahoo backlinklerini, alexa sıranızı, link değişimi yaptığınız siteleri, google index sayınızı online olarak takip ediyor ve 12 saatte bir bu değerleri güncelleyerek size haber veriyor. Haber verme yönetimi açısından 2 alternatifiniz var birincisi mail olarak almak, ikincisi ise msn üzerinden online olarak almak. Bence özellikle msn üzerinden online olarak haber verme özelliği çok iyi düşünülmüş ama yinede karar sizin :).

Umarım kalıcı bir servis olur ve sitede webmasterlardan gereken ilgiyi bularak hak ettiği konuma ulaşır diyerek yazı bitirmeden önce eğer SiteTakip’de yapılan gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız:

Adreslerinden herhangi birisini kullanarak SiteTakipden haber alabilirsiniz.

Ard arda darbe yiyen dosya paylaşım siteleri aradığı desteği buldu

Bildiğiniz gibi torrent sitelerinin başı yasalarla dertte, dosya paylaşımına indirilen darbeler birbiri ardına geliyor. Ancak bu sefer bir değişiklik oldu ve İspanya’dan iyi bir haber geldi. Barcelona’dan bir yargıç ed2k (eMule, Hybrid, MLDonkey gibi birçok program tarafından kullanılan dosya paylaşım protokolü) paylaşımı yapan bir sitenin sahibini suçsuz buldu. Dosya paylaşım özgürlüğü için büyük bir adım olan bu olayın hem arkasında dönenler hemde yargıcın ders niteliğinde verdiği sözler çok önemli.

İspanya’da eğlence endüstrisini elinde bulunduran SGAE, P2P sayesinde korsan içerik paylaşanların elini kolunu bağlamak için büyük bir saldırı başlatmıştı ancak internet servis sağlayıcılara mantıklı ve çekici bir alternatif sunamadığı için P2P’yi durdurma planları başarısız olmuştu. Bunun üzerine SGAE, P2P dosya paylaşımında dosyaları kolayca bulmayı sağlayan, dosya bağlantılarını paylaşan sitelere tek tek saldırmaya başladı.

İlk önce yasal tehdit ile bağlantıların kaldırılmasını isteyen SGAE isteği yerine getirilmeyince dava açıyordu. Ama bu sefer baltayı fena taşa vurdu :). Elrincondejesus.com adresinde bağlantı paylaşan site sahibi “Sitemde reklam yok, korsan üzerinden para kazanmıyorum bu yüzden masumum. Tek yaptığım arama motorları gibi bağlantı vermek” dedi.

Olayın ayrıntıları ve savcının ders niteliğindeki sözleri için buradan Chip‘teki makalenin orjinaline ulaşabilirsiniz.

Dosya paylaşımının serbest bırakılmasını isteyen bir hareket olan korsan partisinide ziyaret edebilirsiniz.

Latin alfabesinde olmayan alan adları kullanılmaya başlandı

ICANN resmi websitesinden bir açıklama yaparak latin alfabesinden oluşmayan 3 tane Arapça domainin kullanılmaya başlandığını doğruladı. 3 yeni alan adının ismi السعودية. (“Al-Saudiah”), امارات. ( “Emarat”) and مصر. (“Misr”) ve bildiğiniz gibi Arapça sağdan sola okunan bir dil olduğundan dolayı alan adıda sağdan sola doğru okunuyor.

Şu an ICANN açıklamasında bulunan siteleri ziyaret edebilirsiniz fakat tarayıcınızda IDN desteği bulunmuyorsa alan adları gözükmeyebilir.

Açıklamada belirtilen siteleri Mozilla Firefox ile ziyaret edebiliyorsunuz fakat sitenin adresi arapça görünmüyor anlamsız harf yığınından oluşuyor. Bazı kullanıcılar belirtilen siteleri Apple Safari 4.0.5 ile ziyaret etmişler sitelerin adresi düzgün gözüküyormuş.

ICANN’ın açıklamasına http://blog.icann.org/2010/05/idn-cctlds/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Uptime Robot ile sitenizin uptime oranını ölçün

İnternette surf yaparken web adreslerinin uptime süresini ölçen bir site buldum özellikleri ve bedava oluşu nedeniyle çok ilgimi çekti 🙂 bende neden başkaları bu imkandan yoksun kalsın deyip paylaşmaya karar verdim. Bildiğiniz gibi host-tracker bu hizmeti çoktandır belirli bir ücret karşılığı veriyor ama yeni bulduğum site tamamen ücretsiz ve neredeyse host-tracker ile aynı özellikleri sağlıyor, sitenin adresi http://www.uptimerobot.com/. Bu ücretsiz servis sayesinde sitenizin uptime süresini kontrol edebilir ve gerekirse host değiştirmeye karar verebilirsiniz.

Servis http ve https protokollerini destekliyor ve ajax arayüzüyle hizmet veriyor. Uptime süresini kontrol etmek için size bir çok alternatif yol sunuyor bunlar e-mail, twitter, RSS ve SMS fakat SMS hizmeti için şu an Türkiye’deki hiçbir operatör desteklenmiyor 🙁 eğer yurt dışında yaşıyorsanız rahatlıkla kullabilirsiniz. Hesap başı en fazla 50 tane site ekleyebiliyorsunuz, birden fazla hesap alarak bunu aşabilirsiniz ama hem 50’den fazla site eklemenin mantığı yok hemde adamlar o kadar özelliği ücretsiz yapmış 50 site gibi çok yüksek bir limit belirlemiş bu serviside sömürüp kapanmasına neden olmak vicdansızlık olur!!!

Host-tracker ile UptimeRobot’un arasındaki benim gördüğüm en büyük fark Host-tracker’ın siteleri 1 dakika arayla UptimeRobot’un ise 5 dakika arayla kontrol etmesi bu da UptimeRobot’un ücretsiz olduğu akla geldiğinde tabiri yerindeyse devede kulak kalıyor. UptimeRobot’a uptimerobot.com adresinden, bloguna ise blog.uptimerobot.com adresinden ulaşabilirsiniz ve servisin ücretsiz kalması için sponsor olabilir ya da bağışta bulunabilirsiniz.