Film download sitelerinde gördüğümüz terimlerin anlamları

Kimi download sitelerinden film indirmek istediğinizde aynı yapım için alternatif indirme linkleri bulunduğunu görürsünüz. Alternatif ile kastettiğim bu link bozulursa diğerinden indirin olanlar değil, farklı görüntü kalitelerinden istediğinizi indirmenize olanak tanıyanlar.

video-player

Tam olarak bahsettiğim şey filmin adının yanında yer alan DVDRip, 1080p, HDTV, DVBRip, DivX, TS, R5, BRRip, h264 gibi terimler… Bu terimler o kadar fazla ki hangisini tercih edeceğim konusunda bazen ben bile şaşırıyorum. Surf yaparken bu konu ile ilgili çok güzel bir listeye rastladım. Hem elimin altında bulunsun hemde benden başkaları da faydalanabilsin diyerekten blogumda yayınlıyorum.

Okumaya devam et Film download sitelerinde gördüğümüz terimlerin anlamları

FaceBook’ta işgal Planı!

Avrupanın en küçük ve zengin ülkelerinden Liechtenstein’ın, Facebook’taki İngiliz öğrencinin ( Lizzie Palmer ) kurduğu 8 bin kişilik ( şu an ) işgal grubuyla başı dertte :). Lizzie Palmer’ın can sıkıntısından kurduğu Liechtenstein işgal grubu Avrupa’nın minik ve zengin ülkesi Liechtenstein’a maalesef böyle yansıamdı. Zira ülkenin basını Facebook’taki grubu belirterek, işgal planın korkunç olduğuyla ilgili manşetler attı.

İngiliz öğrencinin sadece eğlence amaçlı kurduğu “1 milyon kişi toplanıp Liechtenstein’ı işgal edelim” grubu, 35.000 kişilik nüfusu olan ve ordusu mevcut olmayan ( hepsi ordu olsa ne yazar 😀 ) ülke için paniğe neden oldu. Fotomontaj ile saraydaki ülke bayrağını silip yerine Facebook bayrağı koyan üyeler Palmer’ı geleceğin kraliçesi olarak görüyor. Karadeniz fıkrasına benzeyen yanlış anlaşılma Liechtenstein ülkesini sıkıntıya sokmuş görünüyor 🙂. Grubun adresi ise http://www.facebook.com/group.php?gid=4699486771

Microsoft & Yahoo el ele

microsoft-yahooDünyaca ismi duyulmuş ik dev firmanın arama motorlarının reklamıyla ilgili bir proje hazırladığı ve anlaşmaya vardıklara iddia edildi. Henüz basına duyurulmamasına rağmen kısa süre içinde basınada duyurulması bekleniyor. Kimileri ise Microsoft’un Yahoo!’ya tekrar göz diktiğini düşünüyor. Unutmamak gereken birşey var “Search Advertising” denen reklam şeklini başlatan firma olarak Yahoo! kabul ediliyor. İki dünya devinin bir araya gelmesiyle arama motoru reklamcılığının bir basamak daha ileriye gitmesi bekleniyor

RapidShare’de beklemeye son!

RapidShareGünümüzde en yaygın dosya hosting sistemi RapidShare’deki dosya indirmeden önce gelen süreyi beklemeye SON! Sizdede oluyormuydu bilmem ama özellikle ben o süreyi beklerken download işini unutup internette başka bir iş yapıyordum, o sekme önüme gelmedikçede download yapacağımı hatırlamıyordum. Şaka gibi gelebilir ama gerçek 😀 internette gezerken bulduğum bir firefox eklentisi sayesinde artık buna son veriyoruz. Hemde sadece rapidsharede değil!

  • Rapidshare.com
  • zShare.net
  • MediaFire.com
  • Megaupload.com
  • Sharebee.com
  • Depositfiles.com
  • Sendspace.com
  • Divshare.com
  • Linkbucks.com
  • Uploaded.to

Eklenti rapidsharede dosyayı indirmeden beklediğimiz 1-2 dklık süreyi kaldırıyor 🙂 . Şu an sadece yukarda yazdığım siteleri destekliyor ve eklenti geliştikçe daha fazlasını destekleyecek.

Eklentiye buradan ulaşabilirsiniz.

İşlemci Üzerinden 3D Grafik!

Windows çıkacak işletim sistemi Windows 7’ye yeni bir platform eklemiş bu platformun ismi WARP, açılımı ise Windows Gelişmiş Tarama Platformu.

Bu platform sayesinde ekran kartına gerek kalmadan işlemci yardımıyla 3D grafikleri çalıştırabileceğiz. Düşünseniz ekran kartı olmadan Far Cry oynamak 😀 hayal gibi. Ekran kartı gibi performans alacağımız söylenemez ama ekran kartı ve sürücülerine olan ihtiyaçları belirli durumlarda kaldıracağa benziyor.

Sanal Korsanların 2008 Bilançosu 5 Milyar Dolar

Symantec firmasının yaptığı araşmaya göre büyük önem kazanan ve katirilyonlarca doların döndüğü bilişim sektöründe daha yıl bitmemiş olmasına rağmen hackerların 2008 yılında verdiği zararın bilançosunun 5,3 milyar doları bulduğunu belirtiyor.
Firmanın yaptığı araştırmaya göre çalınan kredi kartlarından ortalama 350$ harcama yapılıyormuş ve yer altı piyasasında en fazla satılan ürün %31 oranla kredi kartı numaralarıymış. Kriminal sohbet odalarında banka hesabı ayrıntılarının ise %20’lik oran ile kredi kartı numaralarından daha geriden geldiği belirtiliyor.
Symantec’in raporunda Rusya ve Doğu Avrupa ülkelerinde sanal suçluların hala organize olarak çalıştığı, sanal suçlarda akla hayale gelmeyecek yöntemler kullandıklarını raporunda belirtmiş.

İran Nirvanaya Ulaştı!

İran Hükümeti belkide en anlamsız kararını aldı ve 2 milyonun üzerinde web sitesini yasakladı bu web sitelerinin arasında YouTube, Facebook gibi tanınmış sitelerin çoğu bulunuyor.
Umarım Türkiye’de örnek aldığı sistemin ne gibi bir beyin yapısına sahip olduğunu ve onların yüzünden tüm Türkiye’ninde adının bu tarz beyinlerle birlikte anılmasından utanıp ( ki utanacak yüzleri olsaydı bu kadarını yapmazlardı ) gerçekciliğe biraz daha dönerler.

Microsoft Telefonlarada El Attı

Bilgisayar alanında görmeye daha çok alışık olduğumuz Microsoft, artık cep telefonu alanındada görmeye alışık olacağımız sinyallerini veriyor. En son Google Androit adlı aletiyle telefon piyasasında boy göstermişti heralde Microsoft’ta sen nasıl benim tekelimi bozarsın diyerek cep telefonu alanına ani bir giriş yapmaya karar verdi :).
Microsoft’un yeni ürünü 2009’un Şubat ayında düzenlenecek olan Mobile World  Congress (eski adıyla 3GSM) etkinliğinde duyurulacak. Microsoft’un çıkacak telefonlarında Nvidia tarafından sunulan Tegra işlemcilerinin temelini kullanılacağıda aldığım duyumlar arasında.
Merak ettiğim soru ise Microsoft gelecekte IPhone ve Androit’e rakip olup olamayacağı.

2008 Amerika Seçimleri Sonuçlandı

Amerika Birleşik Devletlerinde bir ilk yaşanıyor 2008 seçimlerini Barack Obama kazandı ve ABD’nin ilk zenci başkanı olarak tarihe geçti. Daha önceki Seçimlerde Web 2.0 İzi adlı yazımda belirttiğim gibi Obama online dünyanın nimetlerini sonuna kadar kullandı, görüldüğü gibide ödülünü aldı.

Seçim sonuçlarınıda kimi kanallar dokunmatik dev ekranlar aracılığı ile eyaletleri canlı yayınlarken, CNN 3 boyutlu hologram teknolojisini kullandı. Hologram ne kadar kolay söylensede 44 kamera ve 20 bilgisayar aracılığıyla yapıldı. Merak ediyorsanız YouTube’daki videosuna buradan ulaşabilirsiniz.