50 Milyon dolarlık bir siber saldırı ile ABD çökebilir!

hackEstonyanın başkentinde NATO tarafından düzenlenen uluslararası toplantıya katılan uzmanlar, ülkelerin artık sanal bir savaşa hazırlıklı olması gerektiğini söyledi. Konferansta konuşma yapan Amerikan Ulusal Güvenlik ve İç Güvenlik Konseyleri Siber Uzay Kıdemli Müdürü Melissa Hathaway, bir ülkeyi ayakta tutan en önemli iki şeyin ekonomi ve finans olduğunu belirterek “Borsa, elektrik santralleri gibi kilit alt yapı sistemlerine yapılacak siber saldırıların çok büyük zarar yol açabilir, sanal ataklar ve siber casusluk gözardı edilemez” diyen Hathaway, NATO üyesi ülkelerin hükümetlerine ve halka tetikte bulunmaları gerektiğini söyledi.

Güvenlik uzmanı Charlie Miller ise, ABD gibi bir ülkeyi çökertmek için 50 milyon dolardan daha düşük bütçe ve 2 yıllık bir çalışmanın yeterli olacağını savundu. Sanal saldırıların konvensiyonel saldırıdan çok daha kolay ve etkili olduğunu söyleyen Miller; “Sadece 600 hacker ile böyle bir saldırı düzenlenebilir” diye konuştu.

Kaynak: Milliyet

Güle güle BIOS

bios

Yıllardır kullandığımız klasik dos ekranı gibi yazı tabanlı olan BIOS çok yakında tarihin tozlu sayfalarında yerini alacak. Bunu söylememe sebep olan neden ise MSI’ın açıklaması.
MSI’ın verdiği bilgiye göre klasik BIOS ekranının yerini görünümü Windows’a benzer olan, mouse desteği bulunan UEFI adlı sistem alacak. Bu değişim yıl sonuna kadar başlayacak ve 3 yıla kadar yaygın bir sistem haline gelecek. Değişim sadece görüntüden ibaret değil, bilindiği üzere artan sabit disk kapasitesini BIOS’lar kaldıramıyor. UEFI yeni teknolojileri sırtlanabilecek derece bir teknoloji ve C dili ile yazılmış. Universal Extensible Firmware Interface anlamına gelen UEFI, klasikleşmiş BIOS problemlerinin de önüne geçmeyi hedefliyor.

Firma P45D3 Platinum modeline bu özelliği ekledi, kısa süre içinde P45 Diamond ve P45 Platinum modelleri de yenilikten nasibini alacak. Yapılan açıklamada bu özelliğin sadece pahalı anakartlarda değil, ucuz modellerde de bulunacağı belirtildi.

TÜRKİYE KORSAN PARTİSİ!!!

Korsan Partisiİlk örneğini İsveç’te daha sonra İngiltere ve son olarak Finlandiya‘da gördüğümüz Korsan Partisi ülkemizede sıçradı! Evet yanlış duymadınız TÜRKİYE KORSAN PARTİSİ! Parti henüz resmileşmemiş şu an sadece internet sayfası var.

Henüz resmileşmemesine şaşırmamak gerek çünkü sitesini bile 26 Ağustos’da duyurmuş. Türkiye Korsan Partisi’nin dikkatimi çeken hedefleri şunlar:

  • İletişim ve mahremiyet özgürlüklerinin güvence altına alınmaması.
  • Sitelere erişimin engellenmesine yönelik düzenlemelerdeki muğlak tanımların netleştirilmesi.
  • İnternete sansür uygulayan kurumların yetki alanlarının sınırlandırılması.
  • Bilginin bir kamu malı olduğu bilinciyle, özgür dolaşımını savunmak
  • Web sitelerinde bu konuların gündeme getirilmesini sağlamak.
  • Teknoloji eğitiminin ve kültürünün gelişimine katkıda bulunmak.
  • İnsan hakları kavramını, özellikle düşünce, ifade ve iletişim özgürlüğü kavramlarını İnternet boyutunda yeniden tanımlamak ve tanıtmak.

Benim dikkatimi çeken hedefleri bunlar. Eğer bir internet sayfası olmaktan çıkıp resmileşirse bir çok mağduriyetimizi giderebileceğini düşünüyorum.

Türkiye Korsan Partisi’nin sitesine buradan, facebook grubuna buradan, twitter adresine buradan, friendfeed adresine ise buradan erişebilirsiniz.

Twitter Rus Hacker’lara karşı Google’ın çatısı altında

Google - TwitterÇoğunumuzun bildiği gibi Twitter aldığı DOS saldırılarından dolayı bir süre yayın yapamamıştı. Bunu hemen hepimiz biliyoruz ama bilmediğimiz konu Google’dan teknik yardım almışlar hatta bunu televizyonda kendileri anlatmışlar. Televizyona konuşan Biz Stone Google’dan yardım aldıklarını açıkca belirtirken saldırı hakkında detaylı bilgilerde verdi. Saldırının hedefi direk Twitter olmayıp sosyal ağ paylaşım siteleri olsada saldırı Twitter’ı kötü etkilemişe benziyor, olayın sebebinin Rus Hacker’ların Gürcistan’a yaptıkları saldırı olduğu düşünülüyor.

Aslında Twitter’ın Google’dan yardım almasına pek şaşırmamıza gerek yok çünkü hem Biz Stone hem de Evan Williams daha önce Google’da birlikte çalışmışlar. İkili bu sene boyunca Google’la yakın ilişkilerde bulunup Google’ın Twitter’ı satın alacağı dedikoduları çıkmasına neden olmuştu.

Kaynak: http://www.wired.com/epicenter/2009/08/google-helped-twitter-fend-off-attack/

Avrupa’da korsan çılgınlığı!

Daha önce burada yazdığım yazımda İsveç’deki Korsan Partisinin İngiltereye sıçradığını yazmıştım, şimdide Finlandiya’ya sıçradı. Finlandiya’daki Korsan Partisinin lideri olan Pasi Palmulehto Finlandiya’da parti kurmak için gereken 5.000 imzayı topladıklarını ve Adalet Bakanlığı’nın partiyi onayladığını açıkladı.

Korsan Partisi

Diğer yandan internet korsanlığıyla mücadele eden Uluslararası Fonografik Federasyonu (IFPI) Finlandiya temsilcisi Arto Alaspaeae ise “İçeriği korunan bilgisel ve düşünsel emeklerin serbestçe kullanılmasını savunan bir partinin kurulmasına karşıyız” diyerek tepki gösterdi.

Güncelleme: Türkiye Korsan Partisi geliyor!!! Ayrıntılar için Türkiye Korsan Partisi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Facebook geleceğin Google’ı olmaya çalışıyor

Sosyal arkadaşlık siteleri arasında dünyanın en popüler sitesi olan Facebook bildiğiniz gibi son olarak FriendFeed’i satın almıştı. Stratejik hareketler yapan Facebook’un gelecek planı ilkokul-lise-üniversite arkadaşlarını bul mantığından ayrılmak yatıyor. Facebook ekibi kısa süre içerisinde arama kutusunun işlevselliğini arttıracağını ve anlık ileti paylaşımlarına yeni özellikler ekleyeceğini açıkladı.

google-ve-facebook

Facebook’un arama motoruna yapacağı yenilikler düşünüldüğünde ekibin gelecekteki planının MySpace’in değil Google’ın yerini almak olduğu anlaşılıyor.

Firefox Test Pilot Karşınızda

FirefoxFirefox gelecek yeniliklerini test edebilmemiz için artık test pilotu olma şansımız var. Mozilla tüm Firefox severlerin katılabileceği yeni bir platform kurdu.

Bu platform sayesinde bütün firefox severler firefox yeniliklerini ilk elden deneyebilecekler. Bu ayrıcalığı yaşamak isteyen firefox severlerin Test Pilot adlı eklentiyi kurmaları zorunlu! Bu eklenti sayesinde yeni bir özellik denenmek istendiğinde size sorulacak ve yaptığınız deneme sonuncunda geri dönüşü sağlamak için size bir anket sunulup beğenip beğenmediğiniz öğrenilecek.

Firefox’ün test pilotu olmak için buraya tıklayıp kayıt olabilirsiniz.

İngiltere’nin de artık Korsan Partisi var

ingiliz-korsan-partisiİlk örneğini İsveç’te gördüğümüz ve Avrupa Parlemantosu seçimlerinde büyük başarı yakalayan Korsan Partisi’nin bir kopyasıda İngiltere’de kuruldu. Seçim komisyonu tarafından onaylanan yeni parti İngiltere, İskoçya ve Galler’deki seçimlere katılabilecek.

Halktan büyük ilgi göreceklerine inanan yeni Korsan Partisi, dosya paylaşımının yasak olmamasını, telif hakları ve patent yasalarının yenilenmesini istiyor.

Güncelleme: Artık Finlandiya’nın da Korsan Partisi var ayrıntılar için burayı ziyaret edebilirsiniz.
Güncelleme 2: Türkiye Korsan Partisi’de geliyor!!! Ayrıntılar için Türkiye Korsan Partisi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Facebook FriendFeed’i satın aldı!

Facebook FriendFeed250 milyon üyeyle dünyanın en büyük sosyal ağı konumundaki Facebook, son dönemlerde özellikle Türk internet kullanıcıları arasında kullanımı artan FriendFeed’i satın aldı. Satın alınma FriendFeed’in resmi blogu tarafındanda doğrulandı ve açıklama yapıldı.
Gerçekleşen satın alınmanın finansal boyutu ile ilgili bir açıklama yapılmadı. Ama kuruluşu esnasında 5 milyon dolar yatırım almış olan FriendFeed’in Facebook hisselerinide kapsayan bir anlaşma imzaladığı düşünülüyor.
TechCrunch’ın FriendFeed’in kurucu ortağı Bret Taylor ve Facebook başkan yardımcısı Chris Cox ile gerçekleştirdiği röportajına göre FriendFeed Facebook yapısına entegre olacak ancak bağımsız olarak çalışmayı da sürdürecekmiş.
Sosyal medyadaki izlenimlere bakarsak FriendFeed’in önde gelenleri yapılan bu satın almadan memnun görünmüyorlar.

FaceBook’ta işgal Planı!

Avrupanın en küçük ve zengin ülkelerinden Liechtenstein’ın, Facebook’taki İngiliz öğrencinin ( Lizzie Palmer ) kurduğu 8 bin kişilik ( şu an ) işgal grubuyla başı dertte :). Lizzie Palmer’ın can sıkıntısından kurduğu Liechtenstein işgal grubu Avrupa’nın minik ve zengin ülkesi Liechtenstein’a maalesef böyle yansıamdı. Zira ülkenin basını Facebook’taki grubu belirterek, işgal planın korkunç olduğuyla ilgili manşetler attı.

İngiliz öğrencinin sadece eğlence amaçlı kurduğu “1 milyon kişi toplanıp Liechtenstein’ı işgal edelim” grubu, 35.000 kişilik nüfusu olan ve ordusu mevcut olmayan ( hepsi ordu olsa ne yazar 😀 ) ülke için paniğe neden oldu. Fotomontaj ile saraydaki ülke bayrağını silip yerine Facebook bayrağı koyan üyeler Palmer’ı geleceğin kraliçesi olarak görüyor. Karadeniz fıkrasına benzeyen yanlış anlaşılma Liechtenstein ülkesini sıkıntıya sokmuş görünüyor 🙂. Grubun adresi ise http://www.facebook.com/group.php?gid=4699486771