Ard arda darbe yiyen dosya paylaşım siteleri aradığı desteği buldu

05 Ağustos 2010 0 Yazar: Onur

Bildiğiniz gibi torrent sitelerinin başı yasalarla dertte, dosya paylaşımına indirilen darbeler birbiri ardına geliyor. Ancak bu sefer bir değişiklik oldu ve İspanya’dan iyi bir haber geldi. Barcelona’dan bir yargıç ed2k (eMule, Hybrid, MLDonkey gibi birçok program tarafından kullanılan dosya paylaşım protokolü) paylaşımı yapan bir sitenin sahibini suçsuz buldu. Dosya paylaşım özgürlüğü için büyük bir adım olan bu olayın hem arkasında dönenler hemde yargıcın ders niteliğinde verdiği sözler çok önemli.

İspanya’da eğlence endüstrisini elinde bulunduran SGAE, P2P sayesinde korsan içerik paylaşanların elini kolunu bağlamak için büyük bir saldırı başlatmıştı ancak internet servis sağlayıcılara mantıklı ve çekici bir alternatif sunamadığı için P2P’yi durdurma planları başarısız olmuştu. Bunun üzerine SGAE, P2P dosya paylaşımında dosyaları kolayca bulmayı sağlayan, dosya bağlantılarını paylaşan sitelere tek tek saldırmaya başladı.

İlk önce yasal tehdit ile bağlantıların kaldırılmasını isteyen SGAE isteği yerine getirilmeyince dava açıyordu. Ama bu sefer baltayı fena taşa vurdu :). Elrincondejesus.com adresinde bağlantı paylaşan site sahibi “Sitemde reklam yok, korsan üzerinden para kazanmıyorum bu yüzden masumum. Tek yaptığım arama motorları gibi bağlantı vermek” dedi.

Olayın ayrıntıları ve savcının ders niteliğindeki sözleri için buradan Chip‘teki makalenin orjinaline ulaşabilirsiniz.

Dosya paylaşımının serbest bırakılmasını isteyen bir hareket olan korsan partisinide ziyaret edebilirsiniz.

https://www.puttygen.net/