Uptime Robot ile sitenizin uptime oranını ölçün

26 Temmuz 2010 0 Yazar: Onur

İnternette surf yaparken web adreslerinin uptime süresini ölçen bir site buldum özellikleri ve bedava oluşu nedeniyle çok ilgimi çekti 🙂 bende neden başkaları bu imkandan yoksun kalsın deyip paylaşmaya karar verdim. Bildiğiniz gibi host-tracker bu hizmeti çoktandır belirli bir ücret karşılığı veriyor ama yeni bulduğum site tamamen ücretsiz ve neredeyse host-tracker ile aynı özellikleri sağlıyor, sitenin adresi http://www.uptimerobot.com/. Bu ücretsiz servis sayesinde sitenizin uptime süresini kontrol edebilir ve gerekirse host değiştirmeye karar verebilirsiniz.

Servis http ve https protokollerini destekliyor ve ajax arayüzüyle hizmet veriyor. Uptime süresini kontrol etmek için size bir çok alternatif yol sunuyor bunlar e-mail

, twitter, RSS ve SMS fakat SMS hizmeti için şu an Türkiye’deki hiçbir operatör desteklenmiyor 🙁 eğer yurt dışında yaşıyorsanız rahatlıkla kullabilirsiniz. Hesap başı en fazla 50 tane site ekleyebiliyorsunuz, birden fazla hesap alarak bunu aşabilirsiniz ama hem 50’den fazla site eklemenin mantığı yok hemde adamlar o kadar özelliği ücretsiz yapmış 50 site gibi çok yüksek bir limit belirlemiş bu serviside sömürüp kapanmasına neden olmak vicdansızlık olur!!!

Host-tracker ile UptimeRobot’un arasındaki benim gördüğüm en büyük fark Host-tracker’ın siteleri 1 dakika arayla UptimeRobot’un ise 5 dakika arayla kontrol etmesi bu da UptimeRobot’un ücretsiz olduğu akla geldiğinde tabiri yerindeyse devede kulak kalıyor. UptimeRobot’a uptimerobot.com adresinden, bloguna ise blog.uptimerobot.com adresinden ulaşabilirsiniz ve servisin ücretsiz kalması için sponsor olabilir ya da bağışta bulunabilirsiniz.