Neden Evernote ve Tagspaces Yerine OneNote Kullanmalısınız

10 Temmuz 2016 1 Yazar: Onur

Akıllı telefonların yaygınlaşması ile pek çoğumuz not alma işlemini (ben de dahil) telefondaki uygulamalar ile yapmaya başladı. Eskiden post-it kullanarak kendimiz için küçük hatırlatıcılar oluşturuyorduk. Günümüzde ise Google Keep ve hatta telefonda kurulu olarak gelen temel not alma uygulamaları bu işleri görüyor. Fakat sıra iş planları

https://www.puttygen.net/

, ders notları gibi büyük ve organize edilmesi gereken notları almaya gelince elimizde  ücretsiz ve mobil desteği olan çok az alternatif kalıyor. Bunlar Evernote, TagSpaces ve Microsoft OneNote. Benim tercihim ise Microsoft OneNote yönünde sebeplerini ise aşağıdaki paragraflarda açıkladım.

TagSpaces

tagspaces

Açıkçası henüz indirmiş dahi değilim. Neden indirmeksizin alternatifler arasından elediğime gelecek olursak; farklı cihazlar arasında notları senkronize etmek oldukça zahmetli. Hatta o kadar zahmetli ki; open source yazılımları özellikle tercih edip bir takım eksikliklerini görmezden gelen ben dahi göz ardı edemedim. Notları senkronize edebilmek için cihazlarınıza Dropbox uygulamasını kurmanız ve notların kayıt yeri olarak uygulamanın senkronize ettiği klasörü seçmeniz gerekiyormuş (Kaynak: Resmi TagSpaces Bloğu). Bu işlem için TagSpaces bünyesinde herhangi bir API dahi yazılmamış. Bu yüzden TagSpaces’ı alternatifler arasından direk eledim.

Evernote

Şimdi hesap özetime girip baktığımda gördüm ki üyeliğimi “30 Temmuz 2010” tarihinde açmışım yani bu yazıyı yazdığımdan 20 gün sonra Evernote’taki üyeliğim 6 seneyi aşmış olacak. Bu 6 sene boyunca Evernote’u kullanmamın sebebi text editörü, kategorilendirme sisteminin işimi görmesi ve sade tasarımından hoşlanmam idi. Tabi farklı platformlar için olan uygulama desteğini de görmezden gelmek olmaz.

evernote

Peki her şey yolunda giderken birden ne oldu da alternatifler aramaya başladım? Posta kutuma aşağıda gördüğünüz mail geldi. Hesabıma ikiden fazla cihazdan erişmek için üyeliğimi Premium üyeliğe yükseltmemi söylüyordu. Bu tür kısıtlamaları zaten kendimi bildim bileli nefret ederim. Ayrıca nefret etmenin de ötesinde, bu kısıtlama işlerimi önemli ölçüde engelleyecekti. Bunun üzerine ücretsiz alternatifler aramaya başladım ve Microsoft OneNote’u buldum. (iyi ki de buldum 🙂 )

evernote-mail

Evernote’un ücretsiz hesaplarda böyle bir kısıtlamaya gitmesinin altında uygun bir gelir model oluşturamamaları sonucunda kârlılık sağlamada sıkıntı çekmeleri yatıyor (Kaynak: https://www.techinside.com/evernote-ruya-kadroyu-tamamladi/ ) . Eğer yaptıkları hamle bu sorunu çözemezse gelecek günlerde Premium hesabı olmayan kullanıcılar için yeni kısıtlamaların gelmesi muhtemel.

Microsoft OneNote

onenote

Evernote ile hemen hemen aynı olan özelliklerini geçip sadece farklarını anlatacağım. Öncelikle Evernote’a göre dezavantajlarından bahsedeyim:

  1. Çok renkli bir tasarıma sahip. İlk başta kulağa hoş gelsede ucuz Çin malı ürünleri anımsatıyor.
  2. Çok ilginçtir, kelime sayacı yok… İnternette okuduğuma göre 2016 sürümünden önce bu özellik varmış. Fakat nedendir bilinmez 2016 sürümünde bu özelliği kaldırmışlar.
  3. Uygulama boyutu çok büyük… Ben Windows ve Android uygulamasını kurdum… Windows uygulaması 300MB’dan fazla Android uygulaması ise 103MB

Avantajlarına gelecek olursak:

  1. Eklenti sistemi: Windows uygulamasında bulunan eklenti sistemi sayesinde programa yeni özellikler katabiliyorsunuz.
  2. Syntax highlighting: Kodların renklendirilmesini sağlıyor. Aslında programda olmayıp NoteHighLight (2013 yazıyor ama 2016’da da çalışıyor bu eklenti) isimli bir eklenti yardımı ile bu özelliği programa katabiliyorsunuz… Programlama ile ilgilenen birisi olarak benim çok hoşuma gitti.
  3. Gelişmiş text editör: Evernote’a göre daha gelişmiş text editöre sahip. Bu editör ile yazının boyutunu değiştirmek ile kalmayıp Başlık 1/2 gibi stilleri direk uygulayabiliyorsunuz.Ayrıca klasik bir text editörün aksine, adeta bir resim düzenleme programı kullanıyormuş gibi istediğiniz noktaya tıklayarak yazı yazabiliyorsunuz. Bununla da kalmayıp yazdığınız yazıyı mouse ile kare içerisine alıp istediğiniz yere sürükle/bırak işlemi yapabiliyorsunuz.
  4. Kareli defter görünümü: Text editörünün istediğin yere tıkla yaz mantığı ile çalışmaya izin vermesi metin öğelerinin hizalı hale getirilmesini zorlaştırıyor. Bunun farkında olan geliştiriciler kareli defter görünümünü kullanıcıların hizmetine sunarak bu sorunu çözmüşler.
  5. Temel grafiksel şekiller: Alınan notların anlaşılmasını kolaylaştırmak amacı ile temel grafiksel şekilleri çizip (kare, ok, daire, üçgen vs…), bu şekillerin içerisine yazı yazmanıza olanak veriyor.
  6. Çıktı alma işlemi için daha uygun: Baskı ön izleme işleminin yapılabilmesi, notun kareli arka plan ile yazdırılabilmesi ve not alınan ekranın A4 tipi kağıtlar olarak görülebilmesi sebebi ile çıktı alma işlemi için daha uygun.
  7. Evernote to OneNote: Geliştiriciler Evenote’tan OneNote’a geçecek kullanıcıları düşünerek Resmi Evernote’tan OneNote’a Geçiş Uygulaması yayınlamışlar.
  8. Sayfa sürümleri ve geçmiş: Sayfa Sürümleri özelliği ile bir yazının sürümleri oluşturabiliyor. Ayrıca Geçmiş özelliği ile belirli tarihler arasında yazılarda yapılan değişiklikleri görüntüleyebiliyorsunuz.
  9. Paragrafa çapa: Paragrafa link tanımlama işlemi.
  10. Daha büyük alan: Evernote’un aylık 60MB, not başına 25MB olan sınırlandırmasının aksine, Toplam 5GB (Ücretsiz OneDrive hesabı boyutu) alanı kullanımına izin veriyor ve not başına herhangi bir limitlendirme yapmıyor.
  11. Ücretsiz OCR: Evernote’un Premium üyelere sunduğu OCR (resimden metin çıktısını alma) hizmetinin aksine OneNote ücretsiz OCR hizmeti veriyor.
  12. Ekran Kırpma Aracı: Ekrandaki bir alanın seçilerek görüntüsünün OneNote uygulamasına aktarılmasına izin veriyor.
  13. Deneyimli Geliştici Ekip: Uygulamanın arkasında yılların tecrübesini bünyesinde barındıran Microsoft Geliştirici Ekibinin olduğunu da unutmamak lazım.