All-in-One Gestures – Mouse hareketleri ile firefox’ü yönetin

06 Kasım 2013 0 Yazar: Onur

Öncelikle uzun bir aradan sonra tekrar merhaba… Bir süredir blogum ile ilgilenemiyordum neden ilgilenemediğim ile ilgili detaya girmeden hemen eklentiyi tanıtmaya başlayacağım.

Günümüzde hemen her internet kullanıcısının problemlerinden birisi de internette iken zamanın su gibi akıp gitmesi. Bu sorun o kadar büyük bir hale geldi ki artık birçok kullanıcının internetteki işlerini halledebilmek için geç uyumaya başladığı, buna bağlı olarak da uyku düzenin bozulduğu bilinen bir gerçek. Benim uzun süredir kullandığım All-in-One Gestures isimli eklenti de kısayollar oluşturup zamandan kazanarak bir nebze de olsa bu sorunu çözmeyi amaçlıyor.

Eminim kısayol deyince aklınıza hemen Windows’dan aşina olduğunuz alt+f4, alt+tab gibi tuş kombinasyonları geldi. Fakat yanılıyorsunuz, All-in-One Gestures bu konuda bir yenilik getirerek mouse hareketlerinin kombinasyonu ile kısayol oluşturmanızı sağlıyor. Kafanız mı karıştı? Aslında tahmin ettiğiniz kadar karışık bir şey değil. Görüntülenen web sitesinin herhangi bir yerinde sağ tuşa basılı tutarak mouseu yukarı-aşağı-sol-sağ yönlerinden birisine veya birkaçına hareket ettirmeniz o kombinasyonda tanımlı olan eylemin çalışmasını sağlıyor.

all-in-one-gestures

Bu firefox eklentisi sayesinde;

  • Yukarı-sağ hareket kombinasyonu ile sağdaki sekmeye geçebiliyor
  • Sol-aşağı-sağ kombinasyonu ile cookieleri görüntüleyebiliyor
  • Yukarı-aşağı-yukarı kombinasyonu ile sayfayı önbellek kullanmaksızın yenileyebiliyor
  • Sağ-yukarı kombinasyonu ile de firefox penceresinin küçülmesini eğer zaten küçük ise tam ekran moduna alınmasını sağlayabiliyor
  • Bazı web sitelerinde sonraki sayfa yazısı yerine “>” işareti olan linklere tıklamakla uğraşmadan daha önce tanımladığınız hareket kombinasyonu ile sonraki sayfaya geçebiliyor
  • Windows resim görüntüleyecisinde zoom yaptığınızdaki gibi mouse ile ekranı tutup sürükleyebiliyor
  • Yazı kutucuğuna mouse’un tekerleği ile tıkladığınızda panoda bulunan verinin aynen oraya aktarabiliyorsunuz
  • İşin bir başka güzel yanı ise hangi işlem için hangi kombinasyonun kullanılacağını biz belirliyoruz.

Yukarıda yazanlar veya yazmayan onlarca farklı özelliği içinde barındıran bir All-in-One Gestures’ı denemek için https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/all-in-one-gestures/adresini ziyaret edebilirsiniz.

Dipnot: Özellikle webmasterların kullanmasını şiddetle tavsiye ediyorum. Metatag bilgilerini ve frame kaynağını görmek

, bulunduğunuz sitenin yerleştirdiği cookieleri silmek gibi bu sektörde çalışan insanların işine yarayacak farklı farklı özellikleri var.