Mozilla Google’ı sırtından bıçakladı

Google Chrome - Internet ExplorerBildiğiniz gibi Microsoft Internet Explorer Firefox, Google Chrome gibi tarayıcılardan çok çok yavaş  bir tarayıcı.  Alışıla gelmemiş olan konu ise Google Chrome yetkililerin Microsoft Internet Explorer’ın hızını artırmak için eklenti yazması.

En içten dilekleriyle Microsoft’a bir kıyak geçtiğini sanırım düşünmüyorsunuz? Kesinlikle haklısınız. Google internette e-postayı kökten değiştirecek Google Wave projesinin IE 8’de düzgün çalışmasını istiyor. Sadece bu da değil eğer Internet Explorer’a Google Chrome’un hızını katmak istiyorsanız Internet Explorer tarayıcısının bir çok özelliğinden fedakarlık etmeniz gerekiyor daha da bitmedi! Kullanılamaz hale getirmediği özelliklerin çoğununda etkinliklerinden düşürüyor. Bu özelliklerin içinde “Private Browsing Mode” yani gizli sörf özelliğide var.

Mozilla mühendislik başkan yardımcısı Mike Shaver ise Google gibi kendisininde Internet Explorer’ın Chrome, Firefox, Opera, Safari gibi hızlı çalışacağı bir dünya istediğini ancak bunun yolunun kesinlikle Chrome Frame olmadığını belirtiyor.

Kısaca özetlemek gerekirse bu uzun liste Internet Explorer’ın Chrome Frame tarafından aslında sakatlandığını gösteriyor.

“Mozilla Google’ı sırtından bıçakladı” için bir yorum

  1. ie bir çok internet kullanıcısı tarafından terk edilmeye başladı ancak pazarın önemli bir bölümünü hala elinde bulunduruyor. Bu nedenle internet üzerinden ticaret yapan yada hizmet üretenler için hala önemini koruyor. Ama Microsoft, Explorer’da köklü değişiklikler yapmaz ise açıkcası bu durumun uzun süreceğini zannetmiyorum.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.