Seçimlerde Web 2.0 İzi

03 Kasım 2008 0 Yazar: Onur

Yarın ABD’de seçim günü. Yaklaşık 2 yıllık bir kampanya sürecinin sonunda büyük bir süpriz olmazsa ABD’nin ilk siyahi başkanı olarak Barack Obama seçilecek.

Obama seçim kampanyasının büyük bir kısmını internet üzerinden online olarak örgütledi. FaceBook, MySpace gibi sosyal ağ siteleri üzerinden kendine genç bir gönüllüler ordusu oluşturdu ve tartışmalara girerek, onların sorularını yanıtlayarak katılımcı bir grup oluşturdular. YouTube üzerinden tüm kampanya videolarını yayınlayarak, Twitter üzerinden her hareketlerini duyurarak Web 2.0 nimetlerini sonuna kadar kullandı.

Hiç şüphem yok ki Obama’nın Web 2.0 nimetlerini kullanması ona çok fayda sağladı. Bunu rakamlarlada kanıtlayabiliriz mesela Pew Internet‘in yayınladığı rapora göre amerikan halkının %46’sı seçimleri internet aracılığıyla takip ediyor, %35’i ise YouTube ve benzeri platformlar aracılığı ile kampanya video’larını ve kanallarını takip ediyor. Bir diğer önemli rakam ise FaceBook, Myspace gibi sosyal ağların takip oranı, bu oranda %10. Amerika’da 30 yaşın altındaki üç kişiden ikisi sosyal ağ sitesi üyesi ve bu platformlar aracılığı ile tartışmalar yapıyor ve politik düşüncelerini açıklayıp düşüncelerini başkaları ile paylaşıyor.

Belkide siyasi partiler için en önemlisi internet üzerinden destekledikleri adaylara bağış yapması ( %6 ). Umarım Türkiye’de bu başarıyı örnek alıp online dünyanın nimetlerini biraz daha önemser.

Güncelleme: Seçimler sonuçlandı ayrıntılar için tıklayın.